راهکارها

با به عرصه رسیدن سیستم‌های خانه هوشمند، تولیدکنندگان این صنعت، تلاش کردند تا با در نظر گرفتن نیاز‌های استفاده کنندگان، به نحوی پاسخگوی هر یک از نیازها باشند. سیستم خانه هوشمند HBB بنا بر تکنولوژی پیشرفته روز و به کار گیری بهترین قطعات دنیا، توانسته است محصولی بی نظیر و جهانی را فراهم آورد که به نیاز‌های کنترلی، مانیتورینگ و رفاه و آسایش مشتریان پاسخی درخور دهد.

گفتنی است که تجهیزات سیستم خانه هوشمند، به 3 بخش کلی تقسیم می شوند : عملگرها (Actuators) ، سنسورها (Sensors) و رابط‌های کاربری (User Interfaces)

عملگرها، وظبفه اجرای فرمان و انجام دستورات ارسال شده از طریق کلیدهای هوشمند، صفحه نمایش مرکزی(تاچ پنل)، موبایل و تبلت را دارند که نهایتاً، دستور روشن یا خاموش شدن چراغ‌ها، باز یا بسته شدن پرده‌ها و تنظیم دور فن کویل را به عهده می‌گیرند.

سنسورها، وظبفه جمع‌آوری اطلاعات و سنجش محیط را به عهده دارند تا بر اساس تعاریف تبیین شده و دستور استفاده کننده، فرامین انجام شوند.

رابط‌های کاربری، شامل تمامی ادواتی که رابط میان استفاده کننده و سیستم است می‌باشد که دستورات و تنظیمات را به سیستم منتقل می‌کند. این مهم شامل کلیدهای هوشمند، کلیدهای ترموستاتیک هوشمند و صفحه نمایش مرکزی (تاچ پنل) می‌باشد.

کنترل روشنایی، فن کویل و پرده برقی

کنترل مورد نظر، توسط خروجی‌های یک رله هوشمند چندکاناله صورت می‌گیرد که به همراه نمایشگر وضعیت است با خروجی‌ 16 آمپر دارد. در سری محصولات رله‌های تابلویی، برند و کیفیت رله‌های خروجی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند که در محصولات HBB از رله‌های امرن (OMRON) استفاده شده است. برند OMRON، معتبرترین برند سازنده رله در جهان می‌باشد که توسط یک کمپانی ژاپنی به دنیا معرفی گردیده است. از آنجایی که این رله به صورت چند کاربردی (Multi Functional) طراحی شده است، لذا از هر یک از کانال‌های آن  می‌توان به عنوان کنترل یک سرخط روشنایی، از هر 2کانال هم جوار آن می‌توان به عنوان کنترل پرده برقی(در حالت‌های پرده مجلسی-پارچه‌ای، پرده‌های کرکره‌ای و پرده‌های ونیزی) و هر 3کانال هم جوار به عنوان کنترل فن‌کویل (براساس کنترل 3دور کم، متوسط و زیاد و کنترل دور اتوماتیک) استفاده کرد. جهت سهولت کاربر، این تقسیم بندی به عنوان راهنما بر روی محصول نشان داده شده است.

رله هوشمند HBB

تنظیمات DIY

رله‌های هوشمند HBB، قابلیت برنامه‌ریزی از طریق کامپیوتر و همچنین به صورت دستی بر اساس تنظیمات DIY را داراست. از جمله جدیدترین تکنولوژی‌های رله های تابلویی هوشمند تحت پروتکل BUS، می‌توان به قابلیت تنظیمات (Do It Yourself) اشاره کرد. بر اساس این قابلیت، سرعت عمل در تنظیمات کانال‌های خروجی رله‌های هوشمند به کلید‌های هوشمند، به سریع ترین نحو ممکن قابل انجام است. طی این پروسه، ارتباط دستوری هر یک از کانال‌های رله هوشمند و هر پل از کلیدهای هوشمند، تنها با چندثانیه نگه‌داشتن دکمه رله مورد نظر میسر است.

پردازنده هوشمند HBB

مهمترین ویژگی قابل تمایز محصولات برند HBB پردازشگر فوق العاده قدرتمند آنها در مقایسه با هر برند و محصول مشابه خارجی در این حوزه است. در تمامی محصولات هوشمند HBB، از پردازشگر قدرتمند و همه‌فن‌حریف ARM استفاده شده است. این پردازشگر قدرتمند، در واقع پایه پردازشگرهای موبایل و تبلت‌های هوشمند امروزی است که باعث شده سرعت بسیار بالایی در پردازش داده‌ها داشته باشند. دستاوردهای استفاده از پردازشگر  ARM، سرعت عمل بسیار بالا و اجرای فرامین، سرعت بسیار بالا در ذخیره سازی تنظیمات (Back Up) و جلوگیری از وقفه در عملکرد روزانه سیستم با آپ تایم 100% می‌باشد.

پردازنده قدرتمند HBB

نمایشگر OLED


در محصولات HBB، رله‌ها مجهز به مانیتور OLED جهت نمایش وضعیت روشن یا خاموش شدن رله‌ها، زمان شروع به کار(تایمر)، دمای کاری برد، آدرس دستگاه در شبکه هوشمند بر اساس NET و SubNetId و سایر اطلاعات مرتبط می‌باشد. این عمل، بیانگر سطح کیفیت محصول می‌باشد به نحوی که حتی چنانچه مکان نصب رله‌های هوشمند HBB غیر استاندارد باشند و دمای کاری آن از یک حد خاص فراتر رود، رله بر اساس عملیات محافظتی خود اقدام به خاموش کردن رله می‌کند.

کنترل از طریق موبایل، تبلت و از راه دور

یکی از شاخصه‌های مهم سیستم خانه هوشمند، ارتباط سیستم خانه هوشمند از طریق اپلیکیش با موبایل و تبلت افراد است. از این رو، HBB ماژولی به نام RSIP (Realm Specific IP Internet Protocol) را در محصولات خود طراحی کرده است که سهولت فرماندهی توسط موبایل و تبلت را به همراه‌ می‌آورد. این ماژول، در بسیاری از برندهای تحت پروتکل Bus رایج است و به صورت یک قطعه جداگانه، به طور سنتی خروجی شبکه می‌دهد که باید آن را با کابل شبکه به مودم متصل کرد. این کار، علاوه بر بی نظمی، باعث بالا بردن سایز تابلو هوشمند می‌گردد. در راهکار ارائه شده HBB، ماژول پر کابرد RSIP را به صورت On-Board به رله‌های هوشمند می‌افزاید که علاوه بر صرفه جویی در سایز و چینش قطعات در تابلو هوشمند می‌گردد، این ارتباط را از طریق ماژول WIFI دوطرفه انجام می‌دهد. با استفاده از محصولات HBB، دیگر کابل کشی شبکه ما بین مودم و RSIP از بین رفته و علاوه بر این، در مکان‌هایی که امکان استفاده از مودم را ندارند، می‌توانند با ارتباط مستقیم موبایل و تبلت به RSIP HBB، کنترل سیستم خانه هوشمند را برای سیستک عامل‌های IOS و Android به دست گیرند. در نهایت، با این راهکار، شما توانایی کنترل تمامی تجهیزات سیستم خانه هوشمند از راه دور توسط اینترنت را خواهید داشت.

ماژول RSIP HBB

مبدل هوشمند

جهت هرچه بیشتر کارآیی سیستم‌ خانه هوشمند HBB، ماژولی تحت عنوان 8Z (8Zone) معرفی گردیده. توسط این ماژول، می‌توان 8 دستور باینری ورودی (Digital Input) را به سیستم خانه هوشمند معرفی کرد و طی آن، خروجی مورد نظر اعم از کنترل روشنایی، کنترل سرمایش/گرمایش، کنترل پرده برقی، کنترل سیستم امنیتی و اجرای سنارویوها را عملیاتی کرد. این دستورات، ممکن است توسط کلیدهای مکانیکی سنتی، کلیدهای لمسی و یا سنسورهای امنیتی از سایر برندها و پروتکل‌ها را تحت پوشش دهد. پس، عملاً می‌توان توقع ارتباط با سایر پروتکل‌ها و حتی تجهیزات غیر هوشمند را از ماژول 8Z HBB داشت. طی این پروسه، ماژول را با نام مبدل هوشمند نیز معرفی می‌کنند.

مبدل هوشمند HBB

سرور هوشمند

سرور یا پردازنده قدرتمند شبکه، در واقع یک تصمیم گیرنده فوق قدرتمند است که بر حسب منطق‌ها و داده های در دسترس اقدام به تصمیم گیری و عمل میکند. این عوامل می‌توانند شامل عناصر مختلفی از برنامه‌ریزی هفتگی(زمانبندی)، شرایط هوایی منطقه، وضعیت رله‌ها، داده های نور، دما، رطوبت، صدا، دود، گاز و غیره باشند. این قیود بر اساس شرطهای برنامه نویسی به زبان فلوچارت قابل پیاده سازی و طراحی است. همچنین، دیگر ویژگی های سرور، ارتباط سیستم از طریق کامپویتر، ارتباط برقراری فرمان صوتی، شناسایی کدهای QR و تگهای NFC به تصمیم‌گیری می‌باشد.

سنسورهای هوشمند

سنسورها، ورودی سیستم هستند. متناسب با مدل آنها، ممکن است کاربردهای مختلفی داشته باشند. به طور کلی، می‌توان کاربردهای سنسور های خانه هوشمند HBB را اینگونه برشمرد :
قابلیت ارسال کدهای مادون قرمز (InfraRed)
قابلیت ارسال مادون فرمز به صورت 360درجه
قابلیت ارسال مادون فرمز به صورت 360درجه
قابلیت دریافت سیگنال مادون قرمز و آموزش سیگنال (Learn)
قابلیت ذخیره سازی 200 کد مختلف
قابلیت تشخیص دمای محیط
قابلیت تشخیص میزان نور (لوکس متر)
قابلیت تشخیص حرکت
قابلیت تشخیص میزان گاز در محیط
قابلیت تشخیص میزان صدا در محیط
قابلیت ایجاد دستورات شرطی و منطق تصمیم‌گیری (LOGIC)

سنسرو هوشمند HBB